راهنمای کامل تنظیمات حریم خصوصی در فیسبوک

تصویر شماره ۱

وارد پنل کاربری خود در فیسبوک شوید و مانند تصویر بالا در گوشه بالا و سمت راست صفحه برروی Account کلیک کنید و از منوی باز شده Privacy Settings را کلیک نمایید. صفحه ای مانند «تصویر شماره ۲» باز خواهد شد.

تصویر شماره ۲

1- تنظیمات اطلاعات پایه

برروی پیوندی که در قسمت Connecting on Facebook و با شماره ۱ مشخص شده است کلیک کنید. این بخش مربوط به اطلاعاتی است که دیگران برای جستجوی شما در دست دارند. بصورت پیش فرض تمام اطلاعات شما در این بخش قابل دسترسی است. برای مثال نام شما قابل جستجو است و با وارد شدن به پروفایلتان نام، تصویر، اطلاعات تحصیلی، محل زندگی و علایق شما و… قابل رویت است.

تصویر شماره ۳

1-1- شما توانایی این را دارید تا نام خود را غیرقابل جستجو کنید. به این صورت کسانی که به دنبال نام شما بگردند پروفایل شما را پیدا نخواهند کرد! می توانید قابلیت جستجو را برروی Everyone (همه)، Friends of Friends (دوستانِ دوستان)، یا Friends Only (فقط دوستان) تنظیم نمایید.

۱-۲- امکان درخواست دوستی برای چه کسانی فعال باشد؟ همه یا فقط دوستانِ دوستان؟

۱-۳- چه کسانی امکان ارسال پیغام به شما را دارند؟ همه، دوستانِ دوستان یا فقط دوستان؟

۱-۴- لیست دوستانتان برای چه کسانی قابل رویت باشد؟ این بخش به جز سه مورد بالا دارای امکان Customize یا سفارشی کردن نیز می باشد. با کلیک بر روی Customize پنجره ای مانند تصویر زیر نمایان می گردد:

 

تصویر شماره ۴

همانطور که دیده می شود این پنجره دارای دو بخش است؛ بخش اول که می توان کسانی که امکان دسترسی به لیست دوستان را دارند را انتخاب کرد و قسمت دوم که در آن می توان دسترسی دیگران را به آن ببندیم. در بخش اول می توان مواردی همچون دوستانِ دوستان، دوستان، فقط خود من و افراد خاص را انتخاب کرد که با انتخاب افراد خاص می توانید نام آنها را در کادری که در زیر ظاهر می شود وارد کنید.

۱-۵- این بخش نیز برای تنظیم دسترسی به اطلاعات کار و تحصیلات شماست. و دارای ۴ قسمتی است که در شماره های پیش توضیح داده شد.

۱-۶- تنظیمات دسترسی به اطلاعات زادگاه و شهری که در آن ساکن هستید را می توانید در اینجا انجام دهید.

۱-۷- بخش آخر یکی از مهمترین تنظیمات این صفحه است. در فیسبوکِ شما ممکن است اطلاعاتی مانند دین، جناح سیاسی یا تفکر اجتماعی، تیم ها و ورزشکاران مورد علاقه، فیلم ها، برنامه های تلویزیونی، کتاب ها و موزیک مورد علاقه و اطلاعاتی درباره فعالیت های مختلف به ثبت رسیده باشد. اگر این امکان وجود داشته باشد که دیگران همه این فعالیت ها و علاقمندی هایتان را ببینند می توانند با علایق خود مقایسه و شاید دوست جدید شما باشند اما شاید زیاد جالب نباشد همه این اطلاعات را دودستی به دیگران تقدیم کرد، پس از این قسمت برروی آن محدودیت اعمال نمایید!

بعد از اعمال تغییرات در بخش های این صفحه برروی Back to Privacy در بالای همین پنجره کلیک کنید تا به صفحه اصلی تنظیمات بازگردید.

۲- به اشتراک گذاری در فیسبوک

تنظیماتی که در این بخش اعمال می شود مربوط به اطلاعاتی است که در فیسبوک به اشتراک می گذارید. همانطور که دیده می شود ۴ انتخاب کلی در دسترس شماست. تمامی اطلاعات برای تمامی افراد(۱)، دوستانِ دوستان(۲)، فقط دوستان(۳) و یا بصورت توصیه شده(۴) قابل دسترس باشد که توصیه ما تنظیم دستی با استفاده از کلیک برروی Customize Setting که در شکل با شماره ۲ نشان داده شده است. صفحه جدید دارای تنظیمات زیادی است که در ادامه توضیح می دهیم.

تصویر شماره ۵

Things I share:

Posts by me: در قسمت Post by me می توانید پستهایی که ارسال می کنید را از دسترس بعضی ها خارج کنید. تمامی تنظیمات مانند تنظیمات بخش اول است که قبلا توضیح داده شده است.

Family: اگر از اعضای خانواده یا فامیل کسی در لیستتان وجود دارد و آنها را بصورت مجزا انتخاب کرده باشید می توانید این ارتباط را مخفی یا بصورت عام تنظیم نمایید.

Relationships: در فیسبوک امکان انتخاب تنظیم انواع Relationship وجود دارد. اگر دوست ندارید دیگران از اطلاع داشته باشند می توانید در اینجا آن را اعمال کنید.

Interested in and looking for: یکی از اهداف استفاده از فیسبوک برای بعضی ها آشنایی با دوستان جدید است. بخشی به نام Interested in and looking for وجود دارد که در آن می توان مشخص کرد که به دنبال چه جنسیتی هستیم اگر این قسمت را قرار است پر کنید پس دسترسی به آن را هم مدیریت کنید.

Bio and favorite quotations: بخش زندگی نامه و نقل قول های مورد علاقه تان را هم در Bio مدیریت کنید.

Website: اگر وبسایت یا وبلاگی دارید نیز می توانید سطح دسترسی به آدرس آن ایجاد کنید.

Religious and political views: می توانید دین یا نگاه سیاسی خود را در Religious and political views برای گروهی خاص مدیریت کنید و یا آن را برای همه قابل رویت نمایید.

Birthday: تاریخ تولدتان! دوست دارید چه کسانی از آن اطلاع داشته باشند؟

Places I check in to: محل هایی که در فیسبوک ثبت کرده اید.

اگر این بخش تیک داشته باشد یعنی محلی که آی پی شما نشان می دهد را بصورت عمومی نشان خواهد داد. برای روشن شدن مطلب برروی See an Example کلیک کنید. ممکن است پروفایل کسانی که در نزدیکی محل شما هستند نشان داده شود همینطور پروفایل شما برای آنها. البته برای کاربران ایرانی که از روش های مختلف برای ورود به فیسبوک استفاده می کنند محلی جدا از محل ایشان نشان داده می شود.

Edit album privacy: با کلیک بر روی این عبارت صفحه ای برای شما باز خواهد شد که می توانید دسترسی به آلبوم تصاویرتان را تنظیم نمایید. اگر در ابتدای کار هستید این بخش تنظیماتی برای شما نخواهد داشت چون هنوز آلبوم تصاویری نساخته اید. البته این تنظیمات را می توان در هنگام ساخت یا ویرایش آلبوم ها نیز اعمال کرد. مزیت این صفحه این است که در بلند مدت ممکن است آلبوم های مختلفی ساخته باشید که مدیریت آنها در بخش تصاویر کمی سخت است

تصویر شماره ۶

Things others share:

photos and videos I’m tagged in: دوستان شما این امکان را دارند که برروی تصاویر و ویدئوها برچسبی با نام شما اضافه نمایند. این امکان به دیگران امکان می دهد تمامی تصاویر و ویدئوهای شما را که در آلبوم دیگران قرار گرفته اند نیز ببیند. شما می توانید با کلیک برروی Edit Setting این امکان را محدود به افراد خاصی کنید.

Can comment on posts: امکان ارسال نظر برای پست ها را می توانید در این بخش مدیریت کنید.

Suggest photos of me to friends: این امکان را به دوستان می دهد تا با استفاده از شباهت شما با تصاویر دیگر شما را شناسایی کرده و نام شما را برای برچسب گذاری توصیه کند.

Friends can post on my Wall: اگر این بخش تیک داشته باشد به این معنی است که دوستانتان می توانند برروی دیوار پروفایل شما چیزی بنویسند. بطور پیش فرض این امکان فعال است.

Can see Wall posts by friends: در اینجا می توانید کسانی را که می توانند پست های دیوار پروفایلتان را ببینند مشخص کنید.

Friends can check me in to Places: می توانید با کلیک بر روی Edit Setting این امکان را فعال یا غیرفعال کنید. با فعال کردن آن دوستانتان می توانند در محل های مختلف از برچسب نام شما استفاده کنند.

تصویر شماره ۷

Contact information:

در بخش پایانی نیز می توانید محدودیت دسترسی به اطلاعات ارتباطی را ثبت کنید. این اطلاعات شامل شماره تلفن همراه، شماره های تماس دیگر، آدرس، آی دی سرویس های چت و ایمیل های شما می باشد.

بعد از انجام تمامی تنظیمات این صفحه به صفحه اصلی تنظیمات برمی گردیم. برای اینکار به بالای صفحه مراجعه کنید و برروی Back to Privacy کلیک کنید. با اینکار به صفحه ای مانند «تصویر شماره ۲» خواهید رسید. در بخش Apps and Websites برروی لینک Edit your setting کلیک کنید. این بخش مربوط به تنظیمات دسترسی برای برنامه هاست.

Apps and Websites:

تصویر شماره ۸

Apps you use: در این قسمت برنامه هایی که مورد استفاده قرار می دهید نمایش داده می شود اما چون هنوز کار با فیسبوک را آغاز نکرده ایم هیچ اپلیکیشنی دیده نمی شود. در آینده می توانید برنامه هایی که استفاده نمی کنید را در این بخش حذف کنید و یا دسترسی آنها را محدودتر کنید. پس این بخش همیشه یادتان باشد!

Info accessible through your friends: یکی از بخش های مهم در تنظیمات شما باید این بخش باشد. با کلیک برروی Edit setting پنجره ای باز خواهد شد که می توانید دسترسی اپلیکیشن های دوستانتان را به بخش های مختلف پروفایل خود محدود کنید. برای ایجاد محدودیت تنها کافیست تیک بخش مورد نظر را بردارید.
Game and app activity: چه کسانی می توانند آخرین فعالیت های شما را در اپ های مختلف نظاره کنند؟

Public search: اگر دوست ندارید اسمتان در جستجوهای انجام شده در موتورهای جستجو دیده شود می توانید برروی Edit setting کلیک کنید و در صفحه جدید تیک بخش Enable public search را بردارید.

تنظیمات این بخش نیز به اتمام رسید و تنها یک بخش باقیمانده. دوباره به تصویر شماره ۲ برمی گردیم.

Block lists:

این بخش در مراحل استارت فیسبوک چندان استفاده ای ندارد اما از آنجایی که این مقاله می خواهد بصورت کامل بخش های حریم خصوصی را توضیح دهد توضیح داده می شود. در بخش Block lists برروی لینک Edit your lists کلیک کنید. به صفحه ای هدایت خواهید شد که لیست بلاک های شما قرار دارد. یعنی اگر کسی یا برنامه ای را بلاک کرده باشید می توانید در این بخش مدیریت کنید.

تصویر شماره ۹

Block users: نام یا ایمیل افراد مزاحم را در بخش مربوطه وارد کنید و بطور کامل از دستشان راحت شوید! البته این بخش مربوط به افراد مزاحم است نه دوستانی که می خواهید دوستی تان را با وی تمام کنید!

Block app invites: بعضی اوقات دوستی دارید که نمی خواهید دوستی تان را تمام کنید اما میزان بسیار زیاد ارسال دعوتنامه برای برنامه های مختلف اذیتتان می کند! می توانید امکان ارسال دعوتنامه های او را غیرفعال کنید!

Block event invites: در فیسبوک امکان دعوت به رخدادهای مختلف نیز وجود دارد. اگر دوستی دارید که عاشق رخدادهای مختلف است و هر روز تعداد زیادی دعوتنامه رخدادهای مختلف برای شما ارسال می کند از این بخش ارسال دعوتنامه ها را از طرف وی غیر فعال کنید.

منبع: ناد ایران

/ 0 نظر / 18 بازدید