۱۰ توصیه برای دستیابی به زندگی موفق !!!

۱/ نیکی و محبت
حضرت علی علیه السلام می‌فرماید:
«بالایثار یسترق الاحرار»
آزادمردان، با ایثار بنده و غلام می‌شوند. غرر الحکم، آمدی، ج ۱ ص ۳۲۹
بخشش و محبت، گامی مهم در جذب دل‌ها و ایجاد الفت‌ و تحکیم روابط عاطفی در میان همسران و اعضای خانواده است. به هرکس نیکی کنی، او را مطیع خویش می‌سازی و به هرکس محبت و لطف کنی، قلعة دلش را فتح کرده‌ای، به قول سعدی (شاعر):
بندة حلقه به گوش، ار ننوازی، برود لطف کن، که بیگانه شود حلقه به گوش
آیا کسی بهتر و نزدیک‌تر از همسر وجود دارد که قلعة دلش را تسخیر کنیم؟

۲/ عفو و گذشت
کینه‌توزی و لجاجت، از ویژگی‌های رفتاری انسان‌های ضعیف است. برعکس، آنان که نظر بلند و روح بزرگ دارند، پوزش‌ها را می‌پذیرند، از خطاهای دیگران چشم می‌پوشند و از حق شخصی خویش می‌گذرند. بلند نظری عامل جلب محبت دل‌های دیگران است و برای خود انسان لذت روحی را به دنبال دارد. جملة «در عفو، لذتی است که در انتقام نیست» حاکی از آن است که بخشش لذت دارد و رفتاری است که مورد پذیرش و توصیه انسان‌های بهنجار است. یکی از آفات ارتباط مطلوب همسران، لجبازی است که متأسفانه برخی از خانم‌ها بدون در نظر گرفتن موقعیت و وضعیت شوهر دچار این رذیلة اخلاقی و اجتماعی می‌شوند و برای بعضی مسایل بسیار جزئی به قدری پافشاری می‌کنند که حاضر می‌شوند زندگی خودرا به خاطر آن متلاشی سازند.

۳/ خوش اخلاقی
«حسن خلق» پایه و اساس یک زندگی سالم است. خوش خلقی خانم خانواده تأثیری معجزه آسا بر رضایت مرد از زندگی و تلاش برای بهبود وضع زندگی و روابط عاطفی دارد. «حسن خلق» کمندی است که دیگران را در دام محبت اسیر می‌کند. از امام صادق (ع) پرسیدند:
حد و مرز اخلاق نیک، چیست؟ حضرت فرمودند: آن است که؛ اخلاقت را نرم کنی، کلامت را پاکیزه سازی و با چهره‌ای باز و گشاده با برادران دینی‌ات روبرو شوی. معانی الاخبار، صدوق، ص ۲۵۳

۴/ سپاسگزاری
در برخورد‌های اجتماعی و به خصوص در روابط خانوادگی، یکی از عوامل محبت آفرین و تحکیم روابط، داشتن حالت و روحیة «سپاسگزاری»، «قدردانی» و «حق شناسی» نسبت به اطرافیان است. در سپاسگزاری نسبت به دیگران، توجه به نعمت‌های مادی و معنوی که از ایشان به ما می‌رسد، گام نخست در پیدایش حالت سپاس است.
فرهنگ تقدیر و تشکر، توسعه خیرات و افزایش نیکوکاری و احسان در جامعه را در پی دارد. یکی از ویژگی‌های مردان این است که با ابراز خوشحالی و تشکر از جانب همسر، احساس خوشبختی می‌کنند و مصمم‌تر از پیش به کار و فعالیت می‌پردازند.
امام علی (ع) می‌فرماید:
سپاسگزاری تو از کسی که از تو راضی است، رضایت و وفای او را می‌افزاید و سپاسگزاری تو از کسی که بر تو خشمگین است موجب صلاح و تمایل و عاطفه از سوی او نسبت به تو می‌گردد.
«شکرک للراضی عنک یزیده رضاً و وفاءً، شکرک للسا خط علیک یوجب لک منه صلاحا و تعطفا» غرر الحکم، (به نقل از میزان الحکمه، ج ۵، ص ۱۵۲)

۵/ ابراز علاقه
صفای زندگی به حاکمیت عشق و علاقه بر محیط زندگی و معاشرت است و اگر دوستی و علاقه نباشد، زندگی جهنمی سوزان و محیطی سرد و بی‌روح است. گاهی گفتن کلمه «دوستت دارم» شعلة محبت را فروزان می‌کند و به زندگی‌ها روح و نشاط می‌بخشد. ابراز عشق و علاقه در محیط خانواده و میان همسران فضایی بهشتی را در خانه پدید می‌آورد. چه دوزخ‌های سوزانی که معلول کمبود محبت و عاطفة فرزندان از جانب والدین است و حسرت شنیدن «عزیزم، دلبندم و..» سال‌ها بر دل اهل خانواده می‌ماند و گرفتار عقدة کمبود محبت می‌شوند.
پیامبر اکرم (ص) فرمود:
«قول الرجل للمرأة إنی احبک لا یذهب من قلبها ابدا»
اینکه مرد، به همسر خود بگوید : «تو را دوست دارم» هرگز از دل همسر بیرون نمی‌رود. وسائل الشیعه، ج ۲۰ ، ص ۲۴
بیان زن نسبت به شوهر نیز از چنین اهمیتی برخوردار است. به راستی وقتی با بیان یک جمله می‌توان روح امیدواری و عشق را به زندگی دمید، چرا خود را از این نعمت محروم کنیم؟ پس بیایید از این لحظه به بعد با اظهار محبت و علاقه به یکدیگر فضای خانه و خانواده را سرشار از شادی و امید کنیم و با استواری به سوی پیشرفت گام برداریم.

۶/ مدیریت شوهر
همانطور که هر مؤسسه، اداره و سازمانی نیاز به یک مدیر دارد، خانواده نیز علی‌رغم وجود تفاهم و تعاون، نیازمند مدیر است. از طرفی از آنجا که این کار غالبا از عهده مرد بهتر ساخته است، خداوند حکیم این مسئولیت بزرگ را بر دوش آنان نهاده است. این موضوع نیز بدان معنا نیست که مقام زن کوچک شمرده شده باشد، بلکه حفظ نظم و انضباط منزل، چنین روشی را می‌طلبد. البته این موضوع به تجربه نیز ثابت شده است که زنان به دلیل ویژگی‌هایی که دارند توانایی تحمل بار سنگین مدیریت زندگی را ندارند و پس از مدتی دچار خستگی شده و شادابی خود را از دست می‌دهند. زن مظهر محبت و رحمت است و خداوند متعال وظیفة برآورده کردن نیاز‌های عاطفی را به زن‌ها و ادارة امور خانواده را به مردان واگذار کرده است. خداوند مردان را موظف کرده است که تلاش کننده و مخارج افراد واجب النفقه خود را تأمین کرده و در اختیارشان قرار دهند.
رسول خدا می‌‌فرماید:
زن خوب به حرف شوهرش گوش می‌دهد و مطابق دستوراتش عمل می‌کند. بحارالاانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۳۵

۷/ شوهر داری
زن، با هنر شوهرداری می‌تواند همسرش را به اوج ترقی برساند و کانون خانواده را برای خود و خانواده گلستان کند. یکی از دانشمندان می‌نویسد: زن قدرت عجیبی دارد، مثل قضا و قدر است، هرچه بخواهد همان است. (در آغوش خوشبختی ص ۱۴۲)
ناپلئون می‌گوید: اگر می‌خواهید اندازة تمدن و پیشرفت ملتی را بدانید به زنان آن ملت بنگرید. شوهرداری به قدری در نظر اسلام اهمیت دارد که اولیای دین آن را هم ردیف جهاد در راه خدا دانسته‌اند.
حضرت علی‌(ع) می‌فرماید: جهاد زن به این است که خوب شوهرداری کند.
بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۵۲
رسول خدا می‌‌فرماید: هر زنی که بمیرد در حالی که شوهرش از او راضی باشد، داخل بهشت می‌شود. محجه البیضاء، ج ۲، ص ۷۰

۸/ کم گویی و گزیده گویی
از عوامل و نشانه‌های جذابیت و اثر گذاری سخن آن است که به حداقل اکتفاء و بهترین سخن برگزیده شود. خانم‌ها توجه داشته باشند که بکارگیری محفوظات ذهنی و به عبارت دیگر، پرگویی، در بسیاری از موقعیت‌ها نه تنها گره‌گشا نیست بلکه بر مشکلات زندگی نیز می‌افزاید، بنابراین کنترل زبان برای خانم‌ها بسیار ضروری است و در بهبودی و آرامش فردی و خانوادگی آنان تأثیر بسزایی دارد.
حضرت علی(ع) می‌فرماید: آرامش انسان در کنترل زبان است. جلوه‌های حکمت، ص ۵۲۱
یکی از شاخه‌های «حسن خلق» خوشگویی است، که رابطه‌ها را استوارتر و پیوندها را صمیمی‌تر می‌سازد.
ارزش انسان و جوهرة وجودی‌اش را زبان و بیان، روشن می‌سازد:
یکی تحقیر می‌کند، یکی تشویق. یکی عیب‌جویی می‌کند، دیگری تحسین و تقدیر. یکی ملامت می‌کند، دیگری پروبال می‌دهد و امید‌ می‌آفریند؛ کدام یک خوب‌تر است؟
انسان عاقل و خردمند قطعا خوب‌تر را انتخاب می‌کند و به دنبال بوجود آوردن فضایی آرامش‌بخش در زندگی است.

۱۰ و ۹ . اعتماد و پذیرش مرد از سوی همسر
اعتماد کردن یعنی پذیرش توانایی و قابل اطمینان دانستن دیگری. نیاز به مورد اعتماد بودن یکی از لوازم ارتباط سالم است. وقتی اعتماد و اطمینان نباشد، اشخاص در برخود با نیات دیگران داوری منفی می‌کنند. وقتی به کسی اعتماد می‌کنید در برخورد با هر لغزش او می‌گویید: «حتما دلیلی برای این کار او وجود داشته است.»
وقتی زن به مرد اعتماد می‌کند، توجه او را به سوی خود جلب می‌نماید و به او فرصت می‌دهد تا توانایی‌های خوب خود را بروز دهد. از سویی دیگر اعتماد سبب پذیرش می‌شود بنابراین زن، مرد را می‌پذیرد و از او به خوبی استقبال می‌کند. نیاز به مورد اعتماد واقع شدن و پذیرفته شدن به خصوص برای مرد‌ها بسیار مهم است. احساس پذیرش از سوی همسر، گامی مهم در جهت تلاش و جدیت مرد و در نتیجه رشد زندگی است. البته نکتة مهم در کیفیت پذیرش همسر این است که پذیرش بدون قید و شرط باشد به این معنا که مرد احساس نکند اعتماد زن به دلیل وجود یا ایجاد امکانات و وسایل رفاهی است.

 

منبع: ایران زیبا

/ 0 نظر / 22 بازدید